بستن
\assets\images\spacer.png

1398/06/17 - 14:40

10 اشتباه رایج و چگونگی تصحیح آنها

اگر شما درگیر فکر کردن به این موضوع هستید که چرا دکور بعضی از قسمت های خانه به شما احساس ناخوشایندی میدهد و از آن ناراضی هستید،راه حل(و یا حداقل یک پیشرفت کوچک)این است که تنها تعدادی تغییر و حرکت ایجاد کنید.اعم از اینکه اتاق بسیار ساده و ملایم باشد، رنگ نقاشی شده ای که رنگ دلخواه شما نیست و یا حذف کردن کوسن هایی که بارها برای چیدن آنها زمان صرف کرده اید،در اینجا گزینه هایی وجود دارند که به شما کمک میکنند تا تصمیمات مشکوک خود را به دکور قطعی و شگفت انگیزی تبدیل کنید.

1)دیوارهای تیره شما نیاز به تغییرات دارند.

رنگ های نیلی تیره،خاکستری تیره و مشکی خالص هیچ زمان معروف نبوده اند.اگر شما بابت ظرافت و نمایش آنها وسوسه شده اید اما آنها باعث کوچتر شدن و گرفته شدن فضای اتاق شما شده اند،در اینجا راه حل های چگونگی خلاص شدن از این حس خفگی را برای شما شرح میدهیم.

چه کار کنیم:

استفاده از نورپردازی مناسب برای آشکار ساختن تنالیته های رنگی موجود در فضای تاریک ضروری است.

استفاده از چندین منبع نور به شما اجازه میدهد تا جو و جهت های تابش نور را کنترل کنید.از نورهای بالا و پایین در هر دو جهت استفاده کنید و اجازه ندهید تا سقف در تاریکی و کم نوری قرار بگیرد.برای مثال در این تصویر چراغ های کنار تخت باعث بیشتر جلوه دادن به دیوار آبی تیره اتاق شده اند.

همچنین در نظر داشته باشید که اتاقی که با لوازم زیادی مبله شده است،شلوغ تر و دلگیرتر از اتاقی که با لوازم ساده چیدمان شده است به نظر می آید.اتاق را از لوازم غیر ضروری و خرت و پرت خالی کنید.

"داستایوفسکی" نوشته است:"هرچه شب تاریک تر باشد،ستاره ها روشن تر و نورانی تر به نظر می آیند."

حرکت جسورانه شما دلیل موجهی برای استفاده از رنگهای ساختگی و در تضاد با یکدیگر میباشد.

در کنار دیوارهای تیره از تناژهای سنگی،چوبهای طبیعی،فلزهای بازتابنده،گیاهان و آثار هنری دراماتیک استفاده کنید.

به دور از محدود کردن ترکیب رنگی،دیوارهای تاریک در کنار سایه هایی از آبی کمرنگ و سبز،طوسی-نقره ای،آبی تیره،خردلی،صورتی ملایم و زرد کدویی جان تازه ای میگیرند.و همچنین شما هیچوقت با رنگ سفید راه اشتباهی را در پیش نمیگیرید.

یکی از پیشنهاد های دیگر این است که مانند این اتاق خواب اسکاندیناوی رنگ تیره اتاق را بپذیرید و با تک رنگ بودن فضای اتاق کنار بیایید.در عین حال وجود نقش ها و لایه ها کلیدهای ایجاد دید بهتر بر این نطریه میباشند.به مخمل های ملایم رنگ،جین های نازک و ابریشم های ظریف فکر کنید.

2)قفسه های شما در حال ترکیدن هستند.

گذاشتن هر وسیله تزیینی که دارا هستید در قفسه های باز،معمولاٌ باعث منحرف شدن دید از لوازم ضروری به سمت شلوغی لوازم به درد نخور و بی استفاده میشود.چیدمان جدی و دقیق برای ایجاد تمرکز بر روی لوازم،نیاز است.

چه کار کنیم؟

من پیشنهاد تغییر دهنده زندگی "ماری کاندو" متخصص سازماندهی را پیشنهاد میکنم،طبق گفته ایشان،برای لوازم احترام قایل شوید و سپس آنها را کنار بگذارید.یک شعار دیگر میتواند این باشد که :"زیبا،جذاب و یا بیرون بیندازید."قفسه های خود را خالی کنید و قسمت های "بله" یا "خیر" قرار دهید.اجباری نیست که لوازم خود را بیرون بیندازید،اما فرصت خوبی برای کنار گذاشتن است.قفسه هایی که در این تصویر مشاهده میکنید با هوشیاری در زمینه ی بالا بردن دید و استفاده بهینه از فضا ساخته شده اند.

زمانی که گزینه های خود را به زیباترین ها و پرمعنی ها محدود کردید،اجازه دهید که آنها خود را نشان دهند.شما احتمالاٌ میخواهید که پشت قفسه های خود را رنگ کنید تا بر شکل ها و رنگ های کالکشن خود تاکید کنید.اشیا ی سفید در مقابل سایه تیره زمینه بسیار چشمگیر و کارامد است.از زمینه های شلوغ و پر طرح استفاده نکنید زیرا باعث خطای دید میشوند.

به جای چیدمان کتابها به حالت ردیفی و قدیمی از چیدمان آنها به صورت جذاب و قرار دادن کتاب هایی با اسم های کنجکاوانه در انتها که با زمینه شما همامنگی دارند،استفاده کنید.

3)مبلمان شما کمرنگ و جذاب است اما در کل بی استفاده است.

شما احتمالاٌ فراموش کرده اید که مبلمان رنگ روشن با وجود سگ،گربه،بچه های کوچک و نوزاد،انگشتان کثیف و چسبناک،مشروبات الکلی و موی حیوانات خانگی قابل استفاده نیستند.

چه کار کنیم؟

پارچه را به صورت حرفه ای تمیز و درمان کنید. آگاه باشید که هیچ عایق بندی خطاناپذیر نیست و اثربخشی آن بستگی به جنس پارچه دارد. فرمول های مدرن به الیاف نفوذ می کنند و اکثریت مایع و سایر باقی مانده ها را حذف می کنند. اسپریهای DIY یک راه حل کوتاه مدت هستند، اما آنها تنها سطح را پوشش می دهند و پس از یک بار تمیز کردن، از بین می روند.

The Eclectic Creative Studio

ما در حال حاضر از روکش مبل بسیار خوشمان می آید.آنها را به طور معمول روی مبل ها بکشید و از تعدادی کوسن نیز استفاده کنید تا در صورت نیاز کثیفی و چرک ها را با آنها بپوشانید.راه حل دیگر این است که از روکش هایی استفاده کنید که در صورت کثیفی به راحتی در ماشین لباسشویی انداخته و شسته شوند.اگر نمیخواهید که از روکش استفاده کنید،هر از گاهی سطح مبل را با فرچه تمیزکنید و در صورت ایجاد لک آن را با دستمال تمیز کنید و هرگز روی لکه کثیفی را نمالید.

4)لوازم خاص و هنری شما مانند میزهای ارزان قیمت فروشگاه ها به نظر میرسد.

آثار هنری مانند این نمونه روش خوبی برای نمایش دادن اشیا قیمتی و به وجود آوردن شخصیت میباشند.آنها پرتره های کوچکی از شخصیت شما هستند،پس اگر شما مهارت کافی را ندارید این قسمت را بخوانید.

چه کار کنیم؟

از قطعه ای ثابت شروع به ساختن کنید.عدم تقارن از نگاه جدی و رسمی جلوگیری میکند.از تضاد شکل های هندسی و طرح ها استفاده کنید.با یک طیف رنگی و اصلی ارتباط بین اجسام را نشان دهید.

در این اثر زیبا،گوشه ها با خط های خمیده در تضاد هستند،بافت های براق و مات کنار هم قرار گرفته اند،وو رنگ های سیاه و سفید صحنه را ثابت نگه داشته اند.شروع دیزاین نامتقارن است اما به لطف چیدمان دقیق در عین حال احساس تعادل را به ما میدهد.مهمتر از همه اینکه باعث جلب نظر دقیقتر و نزدیکتر بیننده میشود.

5)اتاق خانوادگی شما به اندازه کافی صمیمی و دوستانه به نطر نمیرسد.

ما میخواهیم که مهمان هایمان توسط قسمت های عمومی خانه تحت تاثیر قرار بگیرند،اما گاهی دکور ما باعث به هم خوردن این احساس شده و حتی باعث میشود که حس ناخوشایندی و سختی بر فضا غالب شود.

چه کار کنیم؟

مشکل میتواند به راحتی در چیدمان مبلمان باشد.نشستن باید در صورتی باشد که باعث افزایش دید همگان نسبت به هم شود.هنگامی که در حال چیدن مبلمان و صندلی ها هستید به این فکر کنید که کسانی که روی آنها نشسته اند چگونه باید با یکدیگر صحبت کنند.صندلی ها را به اندازه کافی نزدیک هم قرار دهید تا آنها را به صحبت کردن با یکدیگر تشویق کنید تا اینکه پشت به دیوار و در فضایی که کسی نیست قرار دهید.

هیچ چیزی مانند شوخ طبعی باعث ایجاد حس آسودگی در مهمانان شما نمیشود،پس تعدادی نکته های شگفت انگیز به فضای نشیمن خود اضافه کنید.شما احتمالاٌ یک زرافه بزرگ با کلاه گرد که در معرض دید باشد،نمیخواهید اما قطعاٌ از آن برای آب کردن یخ مهمانان استفاده شده است.

6)نمیتوانید از آویزان کردن یک اثر هنری به دیوار استفاده کنید.

اگر هنر برای شما به معنی بوم ها و تابلوهای نقاشی،عکس های بزرگ شده،خلاقیت گرانبها،یادگاری ارزشمند و قیمتی و یا نقاشی دستی فرزند شما است،ارزش واقعی آن در چگونگی نمایش آن مشخص میشود.آیا شما از بهترین روش استفاده میکنید؟

چه کار کنیم؟

اگر هنر در منزل شما یک ویژگی ارزشمند است،یک روش مناسب ارتباط با افراد متخصص در این رشته میباشد.یکی از اشتباهات رایج آویزان کردن اثر هنری در ارتفاع بسیار بالا است.زاویه دید انسان را در نظر بگیرید و اثر هنری را در قسمت مرکزی دید انسانهایی که ایستاده اند و در قسمت پایین تر برای آنهایی که نشسته اند قرار دهید.

7)آشپزخانه سفید شما مفید است،اما حس گرما را کم دارد.

آشپزخانه ها بیشتر از هر زمانی در معرض دید هستند و معمولاٌ به فضاهای دیگر خانه راه دارند.در حالی که استفاده از رنگ سفید برای تمام قسمت ها رایج است،اما در عین حال میتواند احساس ناخوشایند سردی را به وجود بیاورد.

چه کار کنیم؟

ابزار آشپزخانه رفته رفته از حالت مورد استفاده قرار گرفتن به زیبایی از نظر ظاهری سوق پیدا کردند.لوازم برقی در تمتمی رنگها موجود میباشند و لوازم آشپزی طوری طراحی میشوند که به چشم بیایند.تمام این زیبایی ها را در کابینت ها قایم نکنید.ماهیتابه های زیبا را از آویزهای دیواری آویزان کنید،تعدادی از ظروف زیبای خود را برای نمایش و یا استفاده برای میوه و سبزیحات روی میز قرار دهید.

"آن ایلارد" طراح آشپزخانه معتقد است که آشپزخانه سفید مانند یک بوم سفید نقاشی میباشد.

" از رنگ های دیگر و اکسسوری هایی مانند کتاب،گل و یا اشیا تزیینی کوچک که هرکدام به راحتی قابل تعویض هستند،استفاده کنید.""و یا حتی با استفاده از زمینه رنگی محبوبیت رنگ خود را افزایش دهید."

اثر هنری رنگ روشن،اکسسوری های چوبی،گلدان های گل . باقچه های کوچک مصنوعی باعث میشوند که آشپزخانه ساده و بی احساس بیشتر مانند قسمتی از فضای خانه به نظر برسد.

8)نقاط کانونی شما در تمام خانه وجود دارند.

اگر شما به اتاقی قدم میگذارید و هیچ چیز یا همه چیز نظر شما را جلب میکند،پس هیچ نقطه کانونی وجود ندارد.این اصطلاح طراحان که بسیار استفاده میشود به سادگی به معنای فضای ساده برای استراحت چشم قبل از وارد شدن به فضای اصلی است.یک اتاق بدون آن،فاقد حس زندگی،تعادل و هارمونی میباشد.

چه کار کنیم؟

نقطه کانونی میتواند حالت معماری،منظره،یک قطعه هنری،شومینه،یک تکه از مبلمان،آیینه،کفپوش طرحدار و یا فرش جذاب مانند این تصویر باشد.

آسانتر است که از نقطه تمرکز شروع کنیم و سپس شروع به دکور مابقی فضا کنیم.اگر شما ترجیح میدهید که با لوازمی که در اختیار دارید کار کنید،ابتدا تصمیم بگیرید که نقطه کانونی شما چه خواهد بود و پس از آن لوازم خود را به نوعی که نظرها را به سمت آن جلب کند،بچینید.

وقتی به این تصویر نگاه میکنید اولین چیزی که به نظرتان می آید چیست؟آیا نگاه شما مستقیماٌ به سمت بزی که روی دیوار است میرود؟انحنای شاخ های آن با گیاه نوک تیز و لامپ مدرن متوازن است.مبلمان بسیار ساده انتخاب شده است و صندلی های از جنس چوب انگور و میز نقوش طبیعی نقاشی را بازتاب میدهند.این یک نمونه بی نطیر از نقطه کانونی موفق است.

9)نمیتوانید عادت استفاده از کوسن را کنترل کنید.

همه ی ما یک معتاد به کوسن را میشناسیم که نمیتواند از آنها رها شود،حتی شاید خود شما؟در اینجا کمک بگیرید.

چه کار کنیم؟

کوسن ها ی تلنبار شده بر روی مبل،تخت و یا صندلی ها در اکثر مواقع ارزش زیادی به اتاق شما اضافه نمیکنند.اگر شما نمیتوانید بر روی تخت و یا مبل بدون کنار گذاشتن کوسن ها بنشینید،پس آنها هدف خود را از دست میدهند.سعی کنید که کوسن ها را در دو طرف مبل قرار دهید،یک عدد و یا هیچی بر روی مبل تک نفره و سه عدد بر روی تخت خواب.

10)سالیان سال است که چیزی را تعویض نکرده اید.

آیا احساس دلزدگی از دکور به شما دست داده است؟شما فقط میتوانید که از همان دکور همیشگی و قدیمی خسته شده باشید.همه ی ما سبک های مورد علاقه ای داریم،اما راحت است که در راه و رسم همیشگی خود بمانیم.

چه کار کنیم؟

نظم و ترتیب لوازم را به هم بریزید.با استفاده از انرژی و حی همدردی خود تمام لوازم منزل را جابجا کنید و در صورت نیاز از اکسسوری های جدید و ارزان قیمت استفاده کنید.روتختی ها و کوسن ها را عوض کنید و گیاهان خانگی،صندلی ها،چراغ ها و فرش ها را جابجا کنید.اسباب منزل را برای ایجاد حس جدید و بهتر جابجا کنید-در عین حال که حرکتی دوست داشتنی است بسیار ارزان قیمت نیز هست.این اتاق خواب در تصویر نشان میدهد که چطور چند تکه اکسسوری ارزان قیمت میتواند حس زندگی و زیبایی را در یک فضا ایجاد کند.

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید